czwartek, 9 lutego 2017

7 TYPÓW KSIĄŻKOHOLIKÓW

  Hej, dziś zapraszam Was na przeczytanie posta, który jest swego rodzaju zapowiedzią nowej serii, która pojawi się na tym blogu. Będzie ona nosić tytuł "Świat według książkoholiczki". Będę w niej opowiadać Wam o różnych zjawiskach, które zauważam w środowisku książkowym. Nie przedłużając zapraszam na poznanie 7 podstawowych typów książkoholików!
1. BOOKOHOLIC NOCNY
  Ten typ kieruje się w swoim życiu zasadą: "Jeszcze jeden rozdział... Ewentualnie dziesięć". Zazwyczaj nie spotyka się go w ciągu dnia, ponieważ odsypia zarwaną przez książki noc. Jeśli jest zmuszony wyjść rano z łóżka to można go poznać po niedbałej fryzurze, wygodnym ubraniu oraz lekko nieobecnym spojrzeniu. Jego głównym znakiem rozpoznawczym jest kubek kawy w ręce.
2. MIŁOŚNICZKA POSPOLITA
  Osobniki z tego gatunku są najczęściej płci żeńskiej. Miłośniczka pospolita w pewnym stopniu przypomina Fangirl, jednak to nie jest ten sam typ. Omawiany przez nas rodzaj ma wielką skłonność do zakochiwania się w bohaterach literackich. Ma miliony książkowych mężów i nie może wybrać jednego z nich. Podobnie jak Fangirl masowo kolekcjonuje gadżety związane z wybrankiem książkowego serca.
3. CZYTACZ KANAPOWY
  Czytacz kanapowy jest znany ze swoich misternie wykonanych legowisk i ogromnych wymagań, co do miejsca, w którym ma pochłonąć się w lekturze. Dla tego typu czytanie bez poduszek, koców i kubka herbaty lub kawy jest nie do pomyślenia. Jest niezwykle wrażliwy na zimno oraz wszelkie inne niedogodności atmosferyczne. Zdecydowaną większość czasu spędza zaszyty w swoim przytulnie urządzonym kąciku.
4. KSIĄŻKOHOLIK WĘDROWNY
  Ten typ jest kompletnym przeciwieństwem Czytacza Kanapowego, ponieważ Książkoholika Wędrownego możecie spotkać wszędzie. Tramwaj, centrum handlowe, park. Miejsce nie jest istotne, najważniejsza jest czytana powieść. Ten gatunek najlepiej przyswaja tekst przemieszczając się i ma do perfekcji opanowane poruszanie się po mieście zerkając na rzeczy wokół siebie tylko kątem oka znad książki.
5. PĘDZIWIATR LITERACKI
  Pędziwiatr Literacki nigdy się nie zatrzymuje i brnie przez kolejne książki z prędkością światła. Najczęściej jest to spowodowane tym, że chce poznać wszystkie powieści, które ma zamiar przeczytać przed śmiercią. Wielkim problemem dla niego jest to, że ciągle do jego wielu list książek do przeczytania dochodzą nowe pozycje.
6. SROKA OKŁADKOWA
  Tak samo jak Miłośniczka pospolita najczęściej jest to kobieta. Oprawa graficzna książki jest dla niej priorytetem zaraz za treścią. Wielokrotnie zdarza jej się kupować powieści tylko ze względu na okładki. Sroki Okładkowe muszą się borykać z wieloma problemami. Nie mogą pozwolić, by książki  z tej samej serii wyglądały inaczej. Ich półek nie mogą splamić okładki filmowe. Namiętnie zbierają piękne wydania, gardzą okropnymi.
7. CZYTELNIK CHOMIKOWATY
  Ten typ jest znany z tego, że zbiera, kolekcjonuje, jednym słowem chomikuje książki. Nigdy nie przejdzie obojętnie obok księgarni, w której są wyprzedaże. Zawsze wyniesie stamtąd przynajmniej 10 powieści. Jest też mistrzem w wyszukiwaniu atrakcyjnych cen w internecie. Na jego półkach zalegają stosy jeszcze nieprzeczytanych książek, a wciąż dochodzą nowe.
  To już wszystkie typy, które miałam Wam do pokazania. Mam nadzieję, że ten post się Wam spodobał. Pisząc go doszłam do wniosku, że chyba każdy książkoholik ma trochę z każdego typu i wydaje mi się, że każdemu zdarza się zarwać noc z książką, że każdy lubi mieć piękne wydania na swojej półce, ale najlepsze jest to, że wszystkich Nas łączą te same cudowne historie.

3 komentarze:

 1. Świetny pomysł na post! :D oj to ja jestem... Hybrydą :D
  Pozdrawiam cieplutko ;)
  Debby
  myslamipisane.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i również pozdrawiam :*

   Usuń
 2. Zdecydowanie zgadzam się ze wszystkimi. Jestem zdecydowanie typem chomikowatym xd

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń